English            Latin   

برای دریافت مطالب جدید به این آدرس www.azoh.net  مراجعه فرمایید

Yeni Adresimiz www.azoh.net

New Address www.azoh.net 

گفتنی است این سایت آرشیو مطالب منتشر شده از اسفند 89 تا دی 92 و همچنین از مهر 94 تا شهریور 95 را شامل می شود
 

انتشار یک ویدیوی جعلی، بهانه ای برای حمله به حرکت ملی آذربایجان

(((انتشار این ویدیو با این تیتر نادرست تنها چند روز پس از جلسه ی هم اندیشی بسیاری از فعالین سیاسی آذربایجان در تبریز نشان می دهد هدف از این کار تنها به حاشیه راندن بحث بیرلیک در حرکت و مشغول کردن فعالین با موضوعات دروغین حاشیه ای است)))

در روزهای گذشته ویدیویی از دیدار تیمهای والیبال اورمیه و بانک سرمایه منتشر گردید. همچنان که پیش از این نیز در جریان دیدارهای تیم والیبال اورمیه هزاران هوادار با حضور در ورزشگاه به تشویق تیم آذربایجانی پرداخته و شعارهای ملی سر داده اند در دیدار روزهای گذشته نیز همین اتفاق تکرار گردید.

اما ساعاتی پس از اتمام دیدار ویدیویی از حواشی اتفاقات روی داده در ورزشگاه در صفحات فیس بوک انتشار یافت و با تیتر نادرست "مرگ بر فارس" در برخی از سایتهای حرکت ملی نیز درج گردید.

با نگاهی کوتاه به ویدیو مشخص می گردد جمع عظیم 6 هزار نفره ی هواداران در اورمیه به هیچ وجه چنین شعاری نداده و موضوع چیز دیگری است. پس از اتفاقات دیدار تراکتورسازی و نفت تهران در لیگ فوتبال ایران، هواداران تورک علیه سیاستهای فدراسیون فوتبال ایران موضع گرفته و شعار جدیدی ساختند. در این شعار با انتقاد از توطئه ها علیه تیم تراختورسازی، علیه "تاج"، مسئول فدراسیون فوتبال، شعار "مرگ" داده می شود.

این شعار اولین بار در جریان اولین دیدار تیم تراختورسازی در تبریز سرداده شد و از 3 ماه گذشته تاکنون در جریان دیدارهای تیم تراختورسازی به دفعات گفته شده است. ویدیوی این شعارها در 3 ماه قبل را از لینک زیر مشاهده فرمایید.

https://www.youtube.com/watch?v=hEeSa_d4Vz8

با دقت در متن دو ویدیو، همه چیز به خوبی آشکار می گردد.

3 ماه قبل و در زمان انتشار اولین ویدیو از این شعار نیز در ابتدا از سوی عده ای تلاش گردید تیتر "مرگ بر فارس" بر ویدیو گذاشته شود اما واقعیت آنقدر آشکار بود که پس از چندین ساعت آن تیتر اصلاح گردید.

این دروغ آنقدر مضحک و خنده دار است که پس از گذشت چندین روز از انتشار آن، هنوز رسانه های حکومتی ایران و سایتهای ضد تورکی همچون "آذریها" جرات نکرده اند با بهانه قرار دادن آن به حرکت ملی حمله کنند!

از سوی دیگر هفته ی گذشته در جریان دیدار تیمهای فوتسال ایران و روسیه در شهر اورمیه، گروهکهای تروریستی کورد با پخش فراخوان از هواداران خود خواسته بودند در ورزشگاه حضور یافته و شعارهای ضد تورکی بدهند. جالب آنکه در آن دیدار علیرغم تمامی این اهانتها، فعالین تورک اورمیه در ورزشگاه کوچکترین توهینی نه به کردها و نه به فارسها و نه هیچ ملت دیگری نکرده و تنها شعارهای ملی سردادند که ویدیوی آن را در زیر مشاهده می فرمایید.

https://www.youtube.com/watch?v=5p_cDsVoZA8&feature=youtu.be

انتشار این ویدیو با این تیتر نادرست تنها چند روز پس از جلسه ی هم اندیشی بسیاری از فعالین سیاسی آذربایجان در تبریز نشان می دهد هدف از این کار تنها به حاشیه راندن بحث بیرلیک در حرکت و مشغول کردن فعالین با موضوعات دروغین حاشیه ای است.

هرچند که این شعار علیه "تاج" نیز زیبنده ی هواداران فهیم تورک آذربایجان نیست، اما به هیچ وجه نمی توان آن را بهانه ای برای عقده گشایی از حرکت ملی آذربایجان جنوبی قرار داد.

نهایتا اینکه، بر فرض بعید، اگر هم در میان 6 هزار نفر هوادار تیم آذربایجانی در ورزشگاه اورمیه جمعی 10 یا 20 نفره نیز چنین شعاری داده باشند، این شعار 30 ثانیه ای در قیاس با 100 سال سیاست ظلم و تبعیض و تحقیر و توهین علیه ملتهای غیرفارس حتی "هیچ" هم به حساب نمی آید.

*****

امیر مردانی

یادداشت آذوح

Share/Save/Bookmark
 
آدرسهای ما - Follow us

YouTube

 -----

Facebook

----- 

Twitter